کتاب ها

امام زمان علیه السلام كنار قبر عمه ی مکرمه ی خود در شام

1_th.jpg

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ

در مقدمه کتاب "خصائص الزینبیه" داستانی آمده است که از جهاتی قابل استفاده است و آن این است که:

مرحوم حاج محمد رضا سقازاده، كه يكي از وعاظ توانمند بود، نقل مي كند: روزي به محضر يكي از علماي بزرگ و مجتهد مقدس ‍ و مهذب، مرحوم آیت الله العظمی حاج ملاعلي همداني مشرف گشتم و از او درباره مرقد حضرت زينب جويا شدم، او در جوابم فرمود:

«روزي مرحوم حضرت آيت الله الغظمي آقا ضياء عراقي (كه از محققين و مراجع تقليد بود) فرمودند: شخصي شيعه مذهب از شيعيان قطيف عربستان به قصد زيارت حضرت امام رضا (ع) عازم ايران مي گردد. او در طول راه پول خود را گم مي كند. حيران و سرگردان مي ماند و براي رفع مشكل متوسل به حضرت بقية الله امام زمان (عج) مي گردد. در همان حال سيد نوراني را مي بيند كه به او مبلغي مرحمت كرده و مي گويد: اين مبلغ تو را به «سامره» مي رساند.

چون به آن شهر رسيدي، پيش وكيل ما «حاج ميزا حسن شيرازي» مي روي و به او مي گويي: سيد مهدي مي گويد آن قدر پول از طرف من به تو بدهد كه تو را به مشهد برساند و مشكل مالي ات را برطرف سازد. اگر او نشانه خواست، به او بگو: امسال در فصل تابستان، شما با حاج ملاعلي كني طهراني، در شام در حرم عمه ام مشرف بوديد، ازدحام جمعيت باعث شده بود كه حرم عمه ام كثيف گردد و آشغال ريخته شود. شما عبا از دوش گرفته و با آن حرم را جاروب كردي! و حاج ملاعلي كني نيز آن آشغال ها را بيرون مي ريخت... و من در كنار شما بودم!!».

ادب میرزا نسبت به حرم اهل بیت علیهم السلام

شيعه قطيفي مي گويد: چون به سامرا رسيدم و به خدمت مرحوم شيرازي شرفياب شدم جريان را به عرض او رساندم. بي اختيار در حالي كه اشك شوق مي ريخت، دست در گردنم افكند و چشمهايم را بوسيد و تبريك گفت و مبالغي را برايم مرحمت كرد.

چون به تهران آمدم، خدمت حاج آقاي كني رسيدم و آن جريان را براي او نيز تعريف نمودم. او تصديق كرد، ولي بسيار متأثر گشت كه اي كاش اين نمايندگي و افتخار نصيب او مي شد.

منبع : کتاب سیمای زینب کبری سلام الله علیها ص 143


از این جریان مطالب مختلفی استفاده می شود که فهرست وار فقط به عناوین آنها اشاره میکنیم:

1- توسل به امام زمان علیه السلام در هر حال گره گشاست.

2- حاج میرزا حسن شیرازی آنقدر به حضرت زینب سلام الله علیها ارادت دارد که با عبای خود حرم آن مخدره را جاروب میکند و قطعا همین ادب و ارادت است که سبب میشود تا وکیل حضرت بقیة الله الاعظم روحی فداه شود.

3- امام زمان علیه السلام , حرم و مدفن حضرت زینب سلام الله علیها را در شام تایید می کند.

4- قطعا تاثر مرحوم حاج ملا علی کنی از روی حب ریاست نبوده , بلکه آرزو می کرده ای کاش توفیق این گونه خدمتگذاری و گره گشایی از دوستان آل محمد علیهم السلام به فرمان امام زمان ارواحنا فداه به او داده می شد.


ادامه
clear-bug-div
واحد پول